KWK Wujek

 

W piątek 16 grudnia pod Pomnikiem Krzyżem odbyły się uroczystości 35. rocznicy pacyfikacji Wujka. 16 grudnia 1981 roku od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników.
Tamtego tragicznego dnia, 16 grudnia 1981 roku , od kul plutonu specjalnego ZOMO na miejscu zginęło pięciu górników, szósty zmarł w punkcie opatrunkowych, a trzech kolejnych, w następnych dniach w szpitalu w Ochojcu. Tegoroczne obchody rocznicowe składały się z kilku elementów.
W symboliczny sposób zapoczątkowało je w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na fasadzie bloku w Brynowie gdzie mieszkał i nadal mieszka Jan Ludwiczak, pierwszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK „Wujek”. Zatrzymanie Jana Ludwiczaka było bezpośrednią przyczyną strajku w naszej kopalni, którego tragicznym zakończeniem była śmierć dziewięciu górników.
Drugą tablicę 16 grudnia odsłonięto w Szkole Podstawowej nr 5, do której chodziły przed 35 laty i chodzą także dzisiaj, dzieci górników Wujka, a która od tego roku nosi imię Dziewięciu z Wujka.
Popołudniową mszę w intencji górników poprzedził finał „Biegu dziewięciu górników”. Pod Krzyżem – Pomnikiem zameldowała się kilkusetosobowa grupa jego uczestników – uczniów ze szkół gimnazjalnych i średnich z całego regionu.

Główne obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni rozpoczęły się o godzinie 16.oo mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Pięknej w Katowicach – Brynowie. Uczestniczył w niej prezydent RP Andrzej Duda, a koncelebrowanej eucharystii przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc metropolita katowicki. Po mszy: rodziny zamordowanych górników, poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami władz administracyjnych, samorządowych oraz kierownictwo Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni „Wujek” przeszli pod Pomnik Krzyż gdzie odbyły się dalsze uroczystości. O ich przebiegu obszernie informowała regionalna prasa, radio i telewizja oraz media elektroniczne. W naszej galerii przedstawiamy uroczystości uwiecznione w obiektywie Sylwestra Olbrycha.

 

35 lat temu od kul ZOMO zginęli nasi koledzy – górnicy:
JÓZEF CZEKALSKI, JÓZEF GIZA, JOACHIM GNIDA, RYSZARD GZIK, BOGUSŁAW KOPCZAK, ANDRZEJ PEŁKA, JAN STAWISIŃSKI, ZBIGNIEW WILK i ZENON ZAJĄC.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.