KWK Wujek

 

13 stycznia w zakładowym domu kultury odbyło się tradycyjne spotkanie gwarków – 38. karczma piwna Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Karczma to kultywowanie wielowiekowej tradycji spotkań gwarków po ciężkiej górniczej robocie. Znajdowali wtedy czas na wspominki górniczego fedrowania, ale już w luźnej, krotochwilnej atmosferze. Było więc przede wszystkim sporo humoru i wice – jak mówimy na Śląsku – na różne tematy, a szczególnie na sztygarów, bo nikt przecież nie zgodziłby się na nie podczas roboty. Kufel piwa, który towarzyszył gwarkom w czasie tych spotkań, nigdy nie był celem, a jedynie atrybutem spotkania.

Oczywiście, kolejny w tym roku, 38. numer karczmy ma charakter symboliczny i wymaga potraktowania z przysłowiowym przymrużeniem oka, bo tak naprawdę, według zapisków kronikarza, pierwsze spotkania gwarków w przykopalnianej Gospodzie u Żychonia, nieopodal szybów Wujka, odbywały się już w pierwszych latach działalności kopalni, a więc na początku ubiegłego stulecia. Przez te wiele dziesiątków lat nie zmieniły się dwa podstawowe kanony karczmy: gwarkowie stawiają się bez swoich białogłów i obowiązuje schludny strój, który dzisiaj rozumiany jest oczywiście jako galowy mundur górniczy. W tym roku, tych żelaznych zasad dotrzymali, nawet przybyli do karczmy w swych honorowych, galowych mundurach górniczych, choć z koloratkami, proboszczowie pobliskich parafii: o. Alan Rusek z panewnickiej bazyliki pw. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz ks. Ireneusz Tatura z przykopalnianej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na karczmę poza pracownikami oraz emerytowanymi górnikami kopalni Wujek i byłej kopalni Śląsk, stawiło się wielu zacnych gości. Wszyscy witani byli przez gospodarzy z należnym szacunkiem. Zaproszenie „wujkowych” gwarków przyjął między innymi prezydent Katowic Marcin Krupa i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk. Ten ostatni, podczas spotkania ofiarował dyrektorowi kopalni Michałowi Paprotnemu fotogram ze spektaklu „Wujek 81’ – Czarna Ballada”, spektaklu którego jest autorem scenariusza i zarazem reżyserem. Spektakl jest wystawiany na deskach teatru już od grudnia, a dokładnie od dnia 35. rocznicy tragicznej pacyfikacji kopalni w 1981 roku. Na karczmie obecni byli członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego z wiceprezesami Bronisławem Gajem i Wiesławem Piechą. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele nauki i służby zdrowia. Reprezentantami tych pierwszych byli między innymi magnificencje – rektorzy: Politechniki Śląskiej w Gliwicach Arkadiusz Mężyk i Uniwersytetu Śląskiego Andrzej Kowalczyk. Służby mundurowe reprezentowali policjanci, strażacy oraz żołnierze, w tym marynarze z 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego. Poza gwarkami obecna była także inna grupa osób w mundurach górniczych, przede wszystkim z Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego, w tym dyrektor OUG w Katowicach Jerzy Kolasa. Szczególnie gorąco uczestnicy spotkania przywitali „stare strzechy”. Tych ostatnich na tegorocznej karczmie reprezentował nestor polskiego górnictwa, były wiceminister górnictwa i energetyki Franciszek Wszołek oraz długoletni dyrektor kopalni Wujek, Witold Parysiewicz.

Podobnie, jak w latach poprzednich, spotkanie poprowadzili znani i lubiani śląscy artyści – Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek z kabaretu Rak. Towarzyszył im zespół muzyczny. Zainteresowanych fotograficzną relacją z imprezy zapraszamy do naszej gorącej jeszcze galerii, którą tradycyjnie przygotował Sylwester Olbrych.