KWK Wujek

Barbórka – Dzień Górnika

barbara

 

Barbórka – Górnicze Święto

Święta Barbara – Patronka Górników

Obrazy Patronki na naszej kopalni

 


barbara2
ŚWIĘTA BARBARA – PATRONKA GÓRNIKÓW
     

 

 Zgodnie z legendą Barbara była nadzwyczajnej urody córką bogatego poganina Dioskura. Gdy ten dowiedział się, że Barbara przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości, groził córce śmiercią, po czym zaskarżył ją przed sądem cesarskim w Turcji. Podania mówią, że gdy zapadł wyrok skazujący, Dioskur sam uciął Barbarze głowę. W czasie egzekucji piorun zabił również samego oprawcę, dlatego też święta Barbara jest patronką ludzi narażonych na wybuchy: artylerzystów, górników, pracowników prochowni.
      Górnicy mają ją za patronkę również dlatego, że w czasie jednej z ucieczek przed prześladowaniami schroniła się wśród skalników. Patronat św. Barbary przyjęli górnicy prawie na całym świecie, a jej kult do Polski dotarł w średniowieczu z terenów dzisiejszych Czech.
      W Polsce obrazy i figury Świętej Barbary znajdują się nie tylko w kopalnianych cechowniach, ale i w górniczych domach oraz kościołach.
      O prawdziwie wymiernych korzyściach płynących z nabożnego stosunku do Patronki doskonale wiedzą górnicy, którym święta Barbara daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w czasie pracy, ale również podczas powrotnej drogi do domu. Bezgraniczne zaufanie przerodziło się w przekonanie o jej fizycznej obecności. Co więcej, Święta jest tam, gdzie górnicy. Z mieczem i wiatykiem w dłoniach przechadza się górnośląskimi ścieżkami. Kiedy zachodzi taka potrzeba, święta Barbara schodzi nawet do kopalnianych podziemi, by pomóc, ostrzec przed niebezpieczeństwem tąpnięcia, zawalenia się stropu, a kiedy już dojdzie do tragedii, zapewnić górnikowi szczęśliwą śmierć i zaopatrzyć go wiatykiem.
      Święta Barbara – patronka górników ale także (za wikipedią) :
dobrej śmierci, architektów, artylerzystów, chorych na dżumę, cieśli, dzwonników, flisaków, górników, kapeluszników, kaplic cmentarnych, kowali, ludwisarzy, marynarzy, minerów, murarzy, pompiarzy, szczotkarzy, tkaczy, węglarzy, więźniów, wytwórców sztucznych ogni, załóg fortecznych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów